Rozvláčně

Blíží se parlamentní volby a úřednický kabinet v tomto čase neprojevuje příliš velkou zákonodárnou iniciativu. Nicméně jednu výjimku učinil a s neobvyklou rychlostí zareagoval na požadavky železničářů a v hladké kooperaci s parlamentem protlačil legislativním procesem novelu zákona o DPH, kterou si pod hrozbou stávky vydupali železniční odboráři.

Dubnové číslo Finančního zpravodaje přináší zajímavé sdělení, které pro daňové učely upřesňuje pojmy výzkum a vývoj.

 

 

1. Zákon č. 235/2004 o dani z přidané hodnoty, byl novelizován zákonem č. 120/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů.
Účinnost  od 29.4. 2010
Tato maličká novela vypustila ze zákona jedno jediné kratičké ustanovení, konkrétně písmeno d) z paragrafu 36a odst. 3.

Cituji vypuštěné ustanovení v kontextu celého paragrafu:

§ 36a Základ daně ve zvláštních případech

(1) Základem daně je cena obvyklá bez daně, zjištěná k datu uskutečnění zdanitelného plnění, je-li zdanitelné plnění uskutečněno pro osobu uvedenou v odstavci 3 ...

(2) Hodnotou plnění osvobozeného od daně bez nároku na odpočet daně je cena obvyklá zjištěná k datu jeho uskutečnění, ...

(3) Osobami, na které se vztahují odstavce 1 a 2, jsou
a) kapitálově spojené osoby ...,
b) jinak spojené osoby ...,
c) osoby blízké,
d) osoby, které jsou v pracovněprávním nebo v jiném obdobném vztahu k plátci,
e) osoby, které podnikají s plátcem společně na základě smlouvy o sdružení nebo jiné obdobné smlouvy.

Paragraf 36a byl do zákona vložen k 1.1. 2010 a celkem záhy vzbudil obrovskou nevoli železničních odborářů. Kupodivu ne proto, že by nový paragraf uvalil na železničáře nějakou daň, ale že zvýšil daňovou povinnost jejich zaměstnavateli. Konkrétně platit DPH nikoli ze snížené ceny železničářských režijních jízdenek, ale z ceny obvyklé, tedy z plného jízdného.

Jak známo, pohrozili stávkou, úřednická vláda se zalekla a couvla. Polekal se i parlament a obratem schválil podle požadavků železničních odborářů nynější novelu. Nepolekal se president republiky, zákon vetoval, ale parlament jeho veto přehlasoval.

Pod novelou je tedy podepsán jen předseda vlády Jan Fischer a tehdejší předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Presidentův podpis chybí.

Novela je doplněna přechodným ustanovením, díky kterému má retroaktivní účinnost od 1.1. 2010.

 

 

Materiály Ministerstva financí

2. Sdělení k Pokynu D-288 k jednotnému postupu při uplatňování ustanovení § 34 odst. 4 a 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
FZ 4/2010 č. 11 ze dne 3.5.2010
Kdyby byly ministerské pokyny součástí legislativy, bylo by toto sdělení novelou Pokynu D-288, protože mění jeho článek 2. Protože se jedná o podzákonnou normu bez blíže upřesněné závaznosti, je změna pokynu formulována oklikou, formou sdělení.

V čem změna spočívá? Ustanovení § 34 odst. 4 a 5 zákona o daních z příjmů stanoví, že náklady vynaložené na výzkum a vývoj může poplatník daňově uplatnit v plné výši v tom zdaňovacím období, kdy je vynaložil. Pokud je výsledkem vývoje investiční majetek, je to pochopitelně mnohem výhodnější než několikaleté daňové odpisy.
Zde je úzká hranice mezi investičním projektem a výzkumem či vývojem. Jak odlišit výzkum a vývoj od ostatních (příbuzných) činností? Pokyn D-288 k tomu podává celkem podrobný výklad, v němž klíčovou roli hraje "přítomnost ocenitelného prvku novosti a vyjasnění výzkumné nebo technické nejistoty".

Nynější sdělení tento zatím dost neurčitý pojem upřesňuje pomocí celkem jedenácti kriterií. Potěšitelné je, že ani jedno z nich nemá byrokratickou povahu, všechna jsou povahy věcné. Podnikatelé, jejichž aktivity mají blízko k výzkumu či vývoji by určitě měli toto sdělení pečlivě prostudovat.